wtorek, 29 grudnia 2009

Najczęstsze choroby skóry

Jak już powiedzieliśmy poprzednio, choroby skóry dość łatwo pojawiają się na naszym ciele i dość trudno jest się ich pozbyć. Często ich leczenie jest dość czasochłonne. Poznajmy, zatem najczęściej występujące choroby skóry ora podstawowe zasady ich leczenia:
Trądzik pospolity

Jest to choroba, związana z nadczynnością gruczołów łojowych tak zwany łojotok. Jest to choroba pojawiająca się najczęściej w czasie dojrzewania młodzieńczego i bywa często powodem do zaniżania przez młodych ludzi swojej wartości oraz do wpadania przez nich w depresje i załamania psychiczne.

Mówi się o kilku postaciach trądziku:

* Trądzik skupiony – ma głębokie, rozległe, nacieczone, zapalne, duże guzy o nasilonych objawach zakażenia wtórnego, które rozmiękają i tworzą torbiele przebijające się na zewnątrz;
* Trądzik blizonowacowy – głównie na karku oraz plecach
* Trądzik martwiczy – pojawia się na głowie i pozostawia na niej blizny
* Trądzik sterydowy – powstaje w wyniku stosowania hormonów sterydowych
* Trądzik polekowy – najczęściej po jodzie i bromie
* Trądzik zawodowy – po kontakcie ze smarami, olejami oraz związkami chloru.


Leczenie:


Miejscowe – stosuje się tutaj przede wszystkim mieszanki wysuszające (na spirytusie z dodatkiem kwasu salicylowego, mentolu, siarki lub rezorcyny), płynny puder z siarką; korzystnie wpływa przebywanie na słońcu oraz pod lampami kwarcowymi; dieta powinna być uboga w tłuszcze i węglowodany, a bogata w warzywa, owoce, jarzyny, białko i witaminy
Rumień

Mniej lub bardziej rozległe zaczerwienienie skóry związane z procesami zapalnymi lub z rozszerzeniem naczyń skórnych. Jest to choroba na tle nerwowym. Bardziej groźną jej odmianą jest
Rumień guzowaty

Choroba skóry na tle toksyczno – alergicznym, u dzieci związana przeważnie z zakażeniem gruźliczym, u dorosłych z bakteryjnymi zakażeniami ogniskowymi. Może być następstwem zatrucia lekami lub też nadwrażliwością na leki.

Choroba trwa od 2 do 6 tygodni.

Leczenie:
Rumień zakaźny

Jest chorobą łagodną, wirusową. Dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym. Najczęściej choroba objawia się wielopostaciową wysypką rumieniową na twarzy potem przenosi się na kończyny górne oraz dolne.

Leczenie: niekonieczne choroba mija sama po 7 do 10-ciu dni.
Grzybice skóry

To choroby skórne najczęściej nas dotykające. Grzybica to powierzchniowe zakażenie skóry, wywołane przez dermatofity. Choroby tego typu najczęściej pojawiają się gdy nasz układ odpornościowy nie pracuje tak jak trzeba. Grzybom ponadto sprzyjają takie czynniki jak:

Skłonność do nadmiernego pocenia się

* Nadwaga
* Niektóre choroby
* Leki osłabiające układ immunologiczny
* Środki zwalczające bakterie
* Zaburzenia hormonalne.

Objawy jakie towarzyszą grzybicy to przede wszystkim niemiłe swędzenie, zaczerwienienie skóry, łuszczenie się skóry. Może też pojawić się niemiła woń oraz ból.

Leczenie: w zależności od rodzaju grzybicy – czy będzie to grzybica stóp, dłoni lub innej części ciała, lekarz może zalecić smarowanie danego chorego obszaru specjalnymi maściami lub lekami w postaci płynnej.
dodajdo.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz